Eğlenceli Kodlama Eğitimi

Kodlama eğitimi ile çocukları tanıştırmanın eğlenceli bir yolunu bulmuş bilim insanları ve eğitimciler. Oyun ile öğretmek, çocuklarımızı bu eğitimlerle buluşturmamız gerekiyor. Bu saye de çocuklarımıza teknolojiyi kullanmanın ötesinde teknolojiyi yaratabileceklerinin özgüvenini verip yeni ufuklara yelken açmalarını sağlayabiliriz.

Aşağıdaki görsele tıkladığınızda code.org sitesindeki kurslara ulaşabilirsiniz. Burada yaş seviyelerine göre ayrılmış kurslar bulacaksınız. Çocuğunuz uygulama geliştirmek isterse scratch.mit.edu sitesini ziyaret edebilirsiniz. Daha önce paylaştığım Scrath web sitesinin kullanımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu iki sitede de Türkçe dil desteği mevcuttur.

Eğlenceli Kodlama Eğitimi

Siyah ekranda kodlamaya başlamış biri olarak, şimdiki çocukları kıskanmamak mümkün değil 🙂  Uzun ve keyifli bir yolculuk kodlama eğitimi, öğreten de olsanız öğrenmeye devam ediyorsunuz. Bilgisayar dilleri yetmiyor size bu yolda bir de ingilizce öğrenmeniz yada ingilizcenizi birazcık geliştirmeniz gerekiyor. Uğraştığınız alana göre karşılaşacağınız kelimeler sürekli tekrar edeceği için bazı ingilizce kelimeleri daha çabuk öğreniyorsunuz. Eğitim eğlenceli olmalı dedik ya İngilizce’nin de eğitimini eğlenceli ve ulaşılabilir bir hale getirmişler bunun için de duolingo, DynEd gibi birçok uygulama geliştirmişler. İyi de yapmışlar 🙂

Bilişim teknolojilerine olan tutkumuzu bir saplantıya dönüştürmemek adına kafamızı dağıtacağımız farklı uğraşlar, hobiler bulmakta fayda var. Bu, bir enstrüman çalmak, bir spor dalıyla uğraşmak, doğa yürüyüşleri yapmak olabilir. Bu gerçeklik aslında tüm insanlık ve meslekler için çizilmiş gibi olsa da uzun saatlerini bir koltukta bir bilgisayarın karşında kafa patlatarak geçiren birisi için farklı bir anlam kazanıyor.

Bu günden sonra ki bir kaç bin yılda insanlık organik olarak yok olsa da yarattığı teknolojinin içersinde akıl ve enerji olarak yaşamaya devam edecek.

Her yeni kuşak geçmişin birikimleri ile kendi gerçekliğini oluşturuyor ve sonraki kuşaklara yürüyebileceği yeni yollar açıyor.

Tarık ÖZTÜRK